ANASAYFA

– ihap hulusi görey –

İLETİŞİM

 

CUMHURİYET MÜZESİ

İHAP HULUSİ GÖREY GALERİSİ

 

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Özgün Baskı Koleksiyonu, kısa süreli sergilerin yapıldığı Sanat Galerisi ve  İhap Hulusi Görey Galeri'sinden oluşmaktadır.

 

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Özgün Baskı Koleksiyonunun geçmişi, Cumhuriyet‘in 50. yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen “Çağdaş Türk Gravür Sanatı” sergisine uzanmaktadır. Prof. Mustafa Aslıer’in seçtiği 28 sanatçının 116 yapıtıyla gerçekleştirilen bu sergi, Türkiye’de pek çok kentte ve dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenmiştir.

 

Sergilerden sonra, sanatçıları tarafından Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na bağışlanan bu yapıtlar, Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Özgün Baskı Koleksiyonu’nun özünü oluşturmuştur.

 

1998 yılında Marmara Üniversitesi Dekanı Prof. Hüsamettin Koçan tarafından sanatçılara ve koleksiyonculara yapılan bağış çağrısıyla zenginleşen koleksiyon, 1999’da ‘Müzesini Düşleyen Sergi’ adıyla önce İstanbul’da sergilenmiş, ardından “Sanat-tır” projesiyle 3636 km yol kat ederek Diyarbakır, Van, Erzurum ve Bayburt’ta izleyiciyle buluşmuştur.

 

1999 yılında Sultanahmet Rektörlük binasının tümünün kültür amaçlı kullanılması ve bir müze haline getirilmesi; dönemin Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Hüsamettin Koçan tarafından projelendirilmiş, Marmara Üniveristesi Rektörlerinden Prof.Dr. Ömer Faruk Batırel’in onayıyla çalışmalar başlamış ancak Batırel’in rektörlükten ayrılmasıyla proje kesintiye uğramıştır.

 

2007 yılından itibaren dönemin rektörü Prof. Dr. Necla Pur’un çabalarıyla yeniden başlayan çalışmalar 2008 yılında tamamlanarak; Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi hizmete açılmıştır.

 

İhap Hulusi Görey galerisi de 2010 yılında, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yılı etkinlikleri kapsamında dönemin rektörü Prof. Dr. Zafer Gül tarafından Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi'ne kazandırılmıştır.

 

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Pazartesi günü ve Resmi Tatil günleri haricinde  10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

 

2016 Ender Merter © Tüm Hakları Saklıdır.

Sitede yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve görseller izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz. Konu ile ilgili sorularınız ve izin işlemleri için lütfen iletişim sayfamız yoluyla bizimle temas kurunuz. Tasarım: harunturkmenoglu